2009. szeptember 7., hétfő

Flying

Oval Pavilion
by Vladimir Shukhov, 1895

Épp a kötél-, és ponyvaszerkezetek elméletével kellene foglalkoznod, szóval amikor egy nemlineáris rendszer felveszi a matematikailag egyensúlyi alakot, aztán jön egy trükkös erő, amitől a geometria elneveti magát és eléd köpi a differenciálegyenleteit. Úgy a hatodrend tájékán tart a dolog, te meg inkább már leírnád százszor, hogy mennyire szeretted a Hooke-törvényt.

Shukhovnak viszont ez nagyon mehetett. Munkásságáról rengeteget lehetne mesélni. Majd a kétszer görbült (rács) héjaknál, héjmodelleknél, membránoknál, kőolaj és ivóvízvezetékeknél, vagy az orosz olajszállító hajóknál és uszályoknál keresd. (Csak, hogy tudd, megtalálod a Varsó - Bécs vasútvonal tervezői között is.)
Ilyenkor az is eszedbe juthat, hogy a végeselem programokat érdemes elfelejteni, ameddig az elméleten sem jutottál tovább, de akkor majd nézd meg újra, miket csinált.


Rotunda Pavilion the Steel Membrane Roof and the Steel Tensile Lattice Shell
by Vladimir Shukhov, 1895

Double curvature steel lattice Shell by Vladimir Shukhov in Vyksa, 1897

Aztán közben vissza a valóságba, ahol igazán elszórakozhatnál azzal a húsz rendezőpályaudvari vágány alépítményi rendszertelenségével, amiért nyeffegtél, hogy barátságosabbra pofozhasd, de azt gondoltad akkor, néhány nap alatt fogod megcsinálni. Bátorság volt.

Mai kedvenced pedig egy, a semmiből előkerülő, vérfagyasztó albán népdal, amiről összesen annyit tudsz, hogy az.

2 megjegyzés:

b írta...

hat ez jo.
kb. amikor ezt postoltam szaltam at a madridi nemzetkozi repteren, es gondoltam, h irok majd neked rola, mert igy nez ki: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/ae/Barajas_terminal_4_panorama%2C_Madrid.jpg

PinkTsunamii írta...

Madrid! Szeretem.